جنگ یمن

مرکز آزادی مطبوعات تونس در یادداشتی به اجلاس سران عرب که به امضای ده‌ها نهاد و سازمان ۱۰ کشور عربی رسیده خواستار توقف جنگ در یمن و حل بحران انسانی در این کشور شد.

به گزارش ایسنا، براساس گزارش روزنامه القدس العربی چاپ لندن، این مرکز این یادداشت را که به امضای ۴۵۶ سازمان و جمعیت مستقر در تونس و دیگر کشورهای عربی رسیده به وزارت خارجه تونس به عنوان کشور میزبان سی‌امین اجلاس سران اتحادیه عرب ارائه کرد. این اجلاس امروز (یکشنبه) آغاز به کار می‌کند.

این یادداشت با عنوان "بیانیه تونس درباره پایان جنگ، تجاوز، شکستن محاصره و برقراری صلح" به منزله نتیجه کنفرانسی است که مرکز آزادی مطبوعات در فوریه گذشته در تونس برگزار کرد و به بررسی وضعیت انسانی در یمن در نتیجه جنگ و محاصره و کشتار پرداخت.

در این یادداشت لغو محاصره یمن و بازکردن فرودگاه صنعا و موافقت با ورود کمک‌های انسانی به صورت فوری و بی‌قید و شرط خواسته شده است.

همچنین در این یادداشت اجرای توافقنامه استکهلم در زمینه آزادی اسیران جنگ و روشن ساختن سرنوشت مفقودین و توقف فروش سلاح به طرفین درگیری و تشکیل کمیته تحقیقات بین‌المللی در خصوص جرایم جنگ در یمن درخواست شده است.

این سازمان‌ها و نهادها متعلق به کشورهای تونس، مراکش، الجزایر، مصر، سودان، اردن، عراق، فلسطین، لبنان و یمن هستند.

انتهای پیام

منبع