کانال تلگرام
اپليکيشن اندرويد خبر30
تماس با ما

امروز پنج شنبه, ۳۰ خرداد , ۱۳۹۸

از سال ۱۳۵۳ و تاسیس شرکت ایرتویا در ایران حدود ۴۴ سال می‌گذرد؛ در این مدت انواع زیادی از خودروهای تویوتا وارد بازار خرید و فروش تویوتا در ایران شده‌اند. خودروهای جفت دیفرانسیل شاسی بلند در این بین شاید بیشتر در یاد ایرانیان مانده باشند. با این حال نمونه‌های خودروهای سواری سدان و کوپه نیز وجود دارند که به نوعی نوستالژی محسوب می‌شوند.

در تمام این مدت خرید تویوتا در ایران به دلیل دوام بالای بدنه و کیفیت ساخت عالی این خودروهای ژاپنی به همراه توان فنی بالا همواره جزو انتخاب‌های رویایی ایرانیان بوده است. تا جایی که بعد از خودروهای آلمانی تنها تولیدات ژاپنی دارای ارج و قرب در نزد مردم ایران هستند. درصورتی است که کره‌ای‌ها و چینی‌ها هیچ گاه نتوانسته‌اند این احترام را به دست آورند.

خودروهای کلاسیک تویوتا همچنان در بازار ایران محبوبیت بالایی دارند و این را می‌توان از گرم بودن بازار خریدوفروش این خودروها استنباط کرد. خودروهای با کیفیتی که بعد از گذشت چند دهه همچنان سرحال و چالاک هستند و گذر زمان نتوانسته باعث شود که آن‌ها را به طور کلی از حضور در جاده‌های ایران محروم کند. به همین بهانه قصد داریم نگاه داشته باشیم به خودروهای کلاسیک این ژاپنی اصیل در ایران و به بررسی حضور آن‌ها در آگهی‌های فروش سایت دیوار بپردازیم.

خودروهای نوستالژی تویوتا

تویوتا سلیکا؛ اولین ماجراجوی ژاپنی در ایران

زمانی که نام تویوتا شنیده می‌شود اکثر افراد را به یاد خودروهای شاسی بلند با کیفیت این شرکت می‌اندازد اما واقعیت این است که اولین تویوتا وارد شده به ایران یک کوپه کوچک و بسیار دوست داشتنی به نام سلیکا بود. سلیکا مدل ۱۳۵۳ یا ۱۹۷۴ یکی از قدیمی‌ترین خودروهای کوپه کلاسیک در ایران است. ظاهری بسیار جذاب و جوان پسند با طراحی هماهنگ در جلو عقب سبب شده بود که جوانان زیادی در آن زمان به خرید تویوتا سلیکا روی بیاورند. البته وجود رقبای سرسخت آمریکایی و آلمانی در آن روزگار و گمنام بودن تویوتا کار را برای این ژاپنی تمام عیار سخت کرده بود با این حال قیمت پایین خودرو و هزینه بسیار پایین نگهداری آن سبب شده بود تویوتا سلیکا به یکی از محبوب‌ترین خودروهای هم نسل خود تبدیل شود.

خودروهای نوستالژی تویوتا

دو نوع ST و GT از سیلیکا وارد بازار ایران شدند که دارای موتورهای ۴ سیلندر ۱٫۶ لیتری بودند. موتور GT دارای توانایی تولید ۱۲۴ اسب بخار نیرو است که هم اکنون نیز می‌تواند رقیب یک خودرو وطنی تولید روز باشد. ضمن این که لذت رانندگی پشت ای خودرو کلاسیک را نمی‌توان در خودروهای امروزی پیدا کرد. قیمت تویوتا سلیکا در سایت دیوار حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان است.

خودروهای نوستالژی تویوتا

تویوتا لندکروز J40؛ تویوتا ۲f یا تویوتا کالسکه‌ای

یکی از محبوب‌ترین شاسی بلندهای آفرود در ایران که از دهه ۵۰ شمسی تا امروز نسل‌های مختلفی از آن وارد بازار خرید و فروش تویوتا شده‌اند خودروهای لندکروز تویوتا هستند. اولین لندکروز ایران با ظاهری بسیار شبیه به جیپ‌های آن زمان، تویوتا لندکروز J40 نام داشت. یک خودرو همه فن حریف که به صورت گسترده وارد بازار ایران شد و به دلیل قابلیت‌های عملیاتی بالا خیلی زود در کنار جیپ‌های آمریکایی در ارتش ایران مورد استفاده قرار گرفتند. این سری به دلیل استفاده از موتور ۲F به تویوتا ۲F نیز معروف هستند و بسیاری از مردم حتی آن‌ها را با جیپ‌های آمریکایی اشتباه می‌گیرند. موتور ۲F بنزینی از سال ۱۳۵۶ تا ۱۳۶۵ روی این خودروها قرار گرفته بود و توانایی تولید ۱۳۵ اسب بخار را داشت.

خودروهای نوستالژی تویوتا

در زمان جنگ تویوتا لندکروز j40 و نسخه پیک آپ آن با نام fj45 به صورت گسترده در جبهه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند و با عملکرد قهرمانانه خود چهره‌ای اسطوره برای ایرانیان به جای گذاشته‌اند. بعد از پایان جنگ نیز به دلیل اثبات توانایی بالای این خودروها در شرایط سخت بسیاری از افرادی که به خودروها آفرود علاقه داشتند اقدام به خرید تویوتا لندکروز j40 کرده‌اند. به دلیل استفاده ارتش ایران از این خودروها تجهیزات آن‌ها همچنان به وفور یافت می‌شود از این بابت مشکلی برای خریداران این ژاپنی‌های جنگجو وجود ندارد.

خودروهای نوستالژی تویوتا

هرچند سال‌ها خدمت در شرایط سخت بسیاری از آن‌ها را فرسوده و حتی به سمت اسقاط فرستاده است اما در سال‌های اخیر افزای فعالیت‌های آفرودی و البته افزایش قیمت خودروها سبب شده است که خرید و فروش تویوتا ۲f دوباره پرتقاضا شود. در حال حاضر قیمت تویوتا ۲f در سایت دیوار در محدوده ۳۹ تا ۱۸۰ میلیون تومان قرار می‌گیرد. افزایش قیمت این خودروها دیگر چندان تعجب‎برانگیز نیست اما قیمت ۱۸۰ میلیون تومانی با هیچ متر و معیاری برای این خودرو قابل قبول نیست حتی با تجهیزات جدید آفرودی که روی آن نصب شده است.

پایان رپورتاژ آگهی /.

منبع :ویرلن