ساعت۲۴-عیب بزرگی که در سیستم خودکار بوئینگ کشف شده، دلیل سقوط دو هواپیمای مدل ۷۳۷ مکس در اندونزی و اتیوپی اعلام شده است.

بوئینگ می‌گوید نرم افزار MCAS را آپدیت کرده است. این نرم افزار دیتای خود را از روی دو سنسور حیاتی می‌خواند.

در هواپیما اصطلاحی به نام «زاویه حمله»/ angle of attack داریم که زاویه بدنهٔ هواپیما و بال‌های آن را با مسیر حرکت کنونی توصیف می‌کند و معمولا ۲ تا ۳ درجه است.

بوئینگ ۷۳۷ مکس موتورهای بزرگ‌تری را در خود جای داده است که آیرودینامیکی را ایجاد می کند که دماغ هواپیما را بالاتر از حد معمول بالا می برد. در این حالت اگر زاویه حمله شیب بیشتری داشته باشد، می‌تواند حالت Stall / واماندگی (حالت مرگ) و سقوط به خود بگیرد.

در مورد ۷۳۷ مکس زاویه ۱۰ درجه و بیشتر می‌شود. بوئینگ سیستم و نرم افزاری به نام MCAS درست کرده که به طور خودکار دماغه هواپیما را به سمت پایین هدایت کرده تا حالت مرگ در هواپیما به وجود نیاید. این کار از روی دو سنسور تعبیه شده در جلوی هواپیما انجام می‌شود که کارشان سنجش زاویه حمله است.

کار سنسور خواندن زاویه و برگرداندن نوک هواپیما به پایین است اما وقتی دیتای غلط می‌گیرد نوک هواپیما را بیشتر از حد معمول به پایین برده و حالت سقوط به خود می‌گیرد.

دیتای نشان می‌دهد خلبانان لایون ایر اندونزی سعی کرده بودند در فرصتی کم دفترچه راهنما را بخوانند تا مشکل حالت مرگ را حل کنند که فرصت نیافته و داخل آب سقوط کردند.

خلبان می‌تواند سیستم متعادل کننده و تثبیت کننده را به طور دستی انجام دهد که حالا بوئینگ پس از آپدیت MCAS آموزش نیم ساعته برای خلبانان گذاشته است تا نحوه کار را در شرایط اضطراری یاد بگیرند.

البته بهترین کار خاموش کردن سیستم تثبیت کننده خودکار است تا مشکل حل شود.

مشاهده کامل مطلب