اعتراضات مونته‌نگرو

سازماندهندگان تظاهرات ضد دولتی در مونته‌نگرو اوایل امروز (یکشنبه) با امضای توافقی خواستار برکناری رئیس جمهوری این کشور و کابینه و همچنین تشکیل یک دولت متحد مدنی به ریاست نخست وزیری بی‌طرف شدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رهبران احزاب اپوزیسیون مونته‌نگرو نظیر جبهه دموکراتیک، دموکرات‌ها، حزب دموکراتیک اجتماعی، حزب مردم سوسیالیست و دموس توافق موسوم به "توافق آینده" را در جریان این راهپیمایی در پایتخت این کشور امضا کردند.

در این توافق آنها خواستار حضور مشترک نیروهای اپوزیسیون در انتخابات و حضور گسترده علیه حزب حاکم "دموکراتیک برای سوسیالیست‌های مونته‌نگرو" شدند.

دمیر هودزیچ، یکی از شرکت کنندگان در این راهپیمایی گفت: ما عصبانی هستیم اما در عین حال می‌بینیم که شهروندان مونته‌نگرو امید به آینده دارند. ما نمی‌توانیم به کسی اجازه دهیم تا ما را از هم جدا کند. ما به آنها می‌گوییم که بین جنایتکاران و شهروندان صادق و آزاد مونته‌نگرو فرق وجود دارد.

اپوزیسیون مونته‌نگرو همچنین خواستار تشکیل یک دولت متحد مدنی شده که در آن حزب حاکم، مخالفان و نیروهای مستقل باید حضوری مساوی و برابر داشته باشند و به رهبری نخست وزیر بی‌طرف اداره شود. آنها همچنین برگزاری یک انتخابات پارلمانی شفاف و عادلانه را خواستار شدند.

انتهای پیام

منبع