فرهنگي,فرهنگ و ادب,كتاب,پيشنهاد نوروزي

تهران – ایرنا – تعطیلات نوروز به نیمه رسیده و فرصتی دست داده تا فارغ از قیل و قال روزگار، اندکی از دستخط بهار بخوانیم و بشنویم.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، این روزها که عیدانه فراوان شده و روزهای آخر نوروز را می‌گذرانیم، شاید دید و بازدیدهای نوروزی و سفرهایی پر از خطر و نگرانی امسال، به پایان رسیده و وقت آن شده باشد که صدای «ایرج بسطامی» خواننده فقید ایرانی، در خانه بپیچد که قطعه «بوی نوروز» را می خواند.

تعطیلات پیش رو فرصتی برای خواندن دستخط بهار است، بهار نورسیده که خوب شروع نشد اما همیشه امید را در دستانش پنهان می‌کند و این ذوق که شاید خبری در راه باشد.

**از نوروز جمشید

قصه‌هایی که از نوروز شنیده‌ایم، همیشه سرشار از نور و روشنی بوده‌اند، این دو هفته رویاگونه که با شکوفه و بهار پیوند خورده، رازهایی دارد که جواد برومندسعید آن را در کتاب «نوروز جمشید» بازگو کرده است.

او نخست از اهمیت فروردین می‌گوید و جشن‌هایی که در آغاز این ماه برگزار می‌شده. فروردین پیش از مرسوم شدن نوروز جمشیدی نیز در فلات ایران، در میان زمان‌های مقدس بوده است. سپس آیین‌های قربانی فروردین‌ را رمزگشایی می‌کند و زمان آن را با نوروز یکی می‌داند. اینجاست که قصه جمشید آغاز و جشن نوروز برگزار می‌شود. برومندسعید این جشن را آیینِ داد جمشیدی می‌خواند و انقلاب جمشید در سال‌شمار ایران زمین را مهم. بخش پایانی کتاب، آیین‌های نوروزی را که پس از جمشید به فرهنگ ایرانی افزوده شده‌ توصیف می‌کند و شرح می‌دهد آنچه امروز در گستره تمدنی ایران برگزار می‌شود، چگونه شکل گرفته است.

شاید مهم باشد بدانیم نوروز جمشیدی در تقابل با آموزه‌های زردشتی است و از این رو، در اوستا هیچ سخنی از نوروز به میان نیامده است. جواد برومندسعید، در این کتاب از این تقابل سخن می‌گوید.

«نوروز جمشید»، نوشته جواد برومندسعید، توسط نشر توس در ۳۹۵ صفحه منشتر شده است.

***در ستایش بهار

ایران که سرزمین بهار است، همیشه ذوق و طبع شاعری شاعران را با گل و شکوفه، به چالش کشیده است. بهاریه‌ها همیشه بخش مهمی از ادبیات شاعران نامدار این سرزمین بوده‌اند که فارغ از جغرافیای زیستی‌شان از خراسان و فارس و اصفهان و ری و تبریز و شاید گستره تمدن فرهنگی ایران؛ یعنی گنجه و بخارا و سیحون و جیحون، بهار را ستوده‌اند. زیرا نوبهاران، در هر جای فلات زرخیز ایران، زیبایی شگفت خود را حفظ می‌کند.

«بهار بی بهانه از راه می رسد» بهارانه‌هایی است که در اولین جشنواره شعر بهار جمع‌آوری شده و در دسترس علاقمندان قرار گرفته است. این مجموعه شعرهایی در خیر مقدم بهار است که وصف شکوفه و سرسبزی را با خود دارد. این مجموعه ۱۵۹ صفحه‌ای از شعر شاعران کهن را نشر ماه‌باران منتشر کرده است.

**بهار برای همه دنیا

در رم هم بهار می‌شود و این عشق است که تصویر بهار را در قاره سبز می‌سازد.

کتاب «بهار رم» داستانی است از عاشقانه‌هایی در میانه جنگ جهانی، وقتی خلبانی از آسمان رم روی زمین می‌افتد و سقوط او، قصه‌ای سرشار از شجاعت را با خود می‌آورد، وقتی در رم بهار می‌شود؛ اما جنگ و آلمان نازی هنوز سایه خود را بر سر شهر دارد و مردم را غمگین می‌کند. این رمان با نگاهی اگزیستانسیالیستی نوشته شده که برخی منتقدان آن را با کتاب «وداع با اسلحه» از «ارنست همینگوی» مقایسه می‌کنند. این رمان تاریخی، جنگ را نکوهش می‌کند؛ اما امیدواری را نیز در خود پنهان دارد و از روزگاری سخن می‌گوید که رنج به پایان خواهد رسید.

«بهار رم» اثر امانوئل ربلس با ترجمه عباس پژمان در ۲۵۶ صفحه، توسط کتاب رود منتشر شده است.

** عمو نوروز، بابای بهار است

«نوروز می‌آید»، قصه عمو نوروز است که از سرزمین دیوزده‌اش به دنبال بهار می‌رود، او پشت کوه‌ها را به دنبال بهار می‌گردد تا او را پیدا کند و به سرزمینش ببرد و همه موجودات؛ از جمله همسرش ننه گرما که حالا به ننه سرما تبدیل شده را نجات بدهد.

از سوی دیگر دیو سرما، منتظر عمو نوروز است که با کشتن او، این اندک امید باقی مانده را از بین ببرد؛ اما عمونوروز با شیشه عمر دیو به میدان می‌آید و دیوان را از رو می‌برد و ننه سرما، دوباره گرما می‌شود و بهار را به دنیا می‌آورد.

کتاب «نوروز می‌آید» نوشته محمدرضا یوسفی، با تصویرگری سارا خرامان، بخشی از مجموعه «قصه‌ای نو، از افسانه» است که توسط نشر پیدایش برای آشنا کردن کودکان و نوجوانان با افسانه‌های عامه تهیه شده است.

این کتاب در ۸۸ صفحه‌، داستانی از تولد بهار است و امیدبخش این که نوروز در راه است و برای نجات سرزمین یخ‌زده می‌آید.

فراهنگ ** ۹۲۱۱ ** ۹۱۵۷

منبع