filemanager/7/farhangi/10274295_696

مدتی است داروخانه‌ها بیماران نیازمند برخی داروهای ایرانی را دست‌خالی راهی منزل می‌کنند. این گزارش به دنبال ریشه‌یابی علت این مشکل است.

حدود دو هفته پیش گزارشی در رسانه ملی پخش شد که خبر از کمبود‌های دارویی مثل والزارتان و فلوکستین در داروخانه‌های کشور می‌داد؛ اغلب شهروندان این موضوع را تایید می‌کردند که حتی داروهای تولید داخل هم در داروخانه‌ها وجود ندارد و نبود برخی داروها در بازار برای آنها مشکل‌ساز شده است.

سراغ تولیدکنندگان دارو رفتیم تا علت اصلی این نبود داروی ایرانی را از آنها بپرسیم.

علیپور مدیر عامل یکی از شرکت‌های تولید کننده مواد اولیه دارویی گفت: کل نیاز پودر فلوکستین کشور در چند مدت اخیر تولید شده و به دست شرکت‌های نهایی در تولید و بسته بندی دارو رسیده است، تمامی شرکت‌ها مواد اولیه مورد نیاز خود را از خرداد ماه دریافت و شروع به تولید کرده‌اند بنابراین یقین داریم که در تیر ماه و مدت زمان پیش رو هیچ مشکلی در زمینه تهیه این داروها نخواهیم داشت.

با توجه به تهیه مقدار مناسبی از مواد اولیه برای تهیه هر دارو نگاه‌ها به سمت شرکت‌های تولید کننده خود دارو برمی‌گردد.

هم‌چنین مسیبی، مدیر تولید یکی دیگر از این شرکت‌های تولید کننده دارو گفت: حدود دو ماه پیش با کمبودی جزئی در تهیه و توزیع والزارتان مواجه بودیم اما خوشبختانه با توجه به توزیع مناسبی که در سه ماه گذشته در سطح کشور انجام شد امروزه کمبودی در دارو‌خانه‌ها وجود ندارد و کمبود پیش آمده در تولید فلوکستین هم به اختلال پیش آمده به تهیه مواد اولیه در شرکت‌ها تولید کننده داخلی و تاخیر در تحویل آنها مربوط بود که خوشبختانه رفع شده است.

رضویان مدیر عامل یکی از دیگر شرکت‌های تولید کننده درباره علل کمبود دارو گفت: مسئولان و شرکت‌های تولید کننده از ماه‌ها قبل نیازهای دارویی کشور را بررسی و برنامه‌ریزی برای تولید آن را آغاز می‌کنند تا به هیچ عنوان با کمبود جدی در این زمینه مواجه نباشیم.

با توجه به اظهارات تولید کنندگان در نهایت به این نتیجه خواهیم رسید که حلقه مفقوده در کمبود داروها مربوط به نظام توزیع مربوط است.

مدتی پیش وزیر بهداشت درباره این موضوع اظهار کرد: مشکل اصلی در کمبود داروها به نظام توزیع مربوط است، متاسفانه برخی از شرکت‌ها با نگهداری داروها در انبار در انتظار افزایش قیمت می‌مانند و برخی به دلیل مشکلاتی که با سازمان‌های بیمه‌گر دارند از توزیع دارو اجتناب می‌کنند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: برخی از داروهایی که داروخانه‌ها نسبت به کمبود آن معترضند، برندهایی خاصی از داروهای خارجی هستند که خودمان واردات آنها به کشور را محدود کرده‌ایم.

جهت مشاهده کامل مطلب در سایت منبع کلیک کنید