اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در بهار ۹۸ ، تعداد اشتغال ناقص در این فصل حدود۲میلیون و ۴۳۶هزار و ۶۱۵ نفر است.

بر اساس این گزارش، ۱۰ درصد جمعیت شاغل دارای اشتغال ناقص بوده‌اند، این شاخص در بین مردان بیشتر از زنان و در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری بوده است. سهم اشتغال ناقص در بهار ۱۳۹۸ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲ درصد کاهش یافته است.

۲ میلیون و ۷۹۶ هزار نفر اشتغال ناقص دارندنرخ بیکاری ۱۲٫۳ درصد شد/اشتغال ناقص ۹٫۹ درصد

افراد دارای اشتغال ناقص شامل تمام شاغلانی است که در هفته مرجع حاضر در سرکار یا غایب موقت از محل کار بوده و به دلایل اقتصادی نظیر رکود کاری پیدا نکردن کاری ساعت کاری بیشتر قرار داشتن در فصل غیرکاری و … کمتر از ۴۴ ساعت کار کرده‌اند، خواهان و آماده برای انجام کار اضافی در هفته مرجع بوده‌اند.

بررسی اشتغال بخش های عمده فعالیت اقتصادی نشان می دهد که بخش خدمات با ۴۹٫۶ بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۱٫۵ می‌زنیم و کشاورزی با ۱۸٫۹ درصد قرار دارد. سهم شاغلان بخش کشاورزی در بهار ۱۳۹۸ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲ درصد به بخش صنعت ۳ درصد افزایش داشته است. در حالی که از سهم شاغلان بخش خدمات ۵ درصد کاسته شده است.

بررسی نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر نشان می‌دهد که ۱۰٫۸ درصد از جمعیت فعال بیکار بوده‌اند ،همچنین بر اساس فاصله اطمینان ۹۵ درصد نرخ بیکاری کل کشور بین ۱۰٫۴ درصد تا در ۱۱٫۳ درصد با نقطه مرکزی۱۰٫۸ درصد به دست آمده است.

بدین معنی که این فاصله با اطمینان ۹۵% مقدار واقعی نرخ بیکاری را در بر می‌گیرد. بر اساس این نتایج نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بود بیشتر بوده است .بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری کل کشور نشان می‌دهد که شاخص نسبت به فصل مشابه در سال ۱۳۹۷ حدود ۱٫۳ درصد کاهش داشته است

انتهای پیام/

جهت مشاهده کامل مطلب در سایت منبع کلیک کنید