به گزارش خبرآنلاین از ساری ،علی محمدشاعری، نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مدیریت عصر جدید بر اقدامات پیشگیرانه متمرکز است، افزود: اقدامات مقابله ای پرهزینه است و اگر ما هم در راستای مدیریت های نوین جهانی بر اقدامات پیشگیرانه متمرکز شویم، قطعا خسارت ناشی از سیل و زلزله و ..کمتر می شود.

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی ، گفت: با توجه به مشکلات و آسیب های موجود در کشور، اگر مسؤولان و دست اندرکاران خوب عمل کنند و حوزه های آسیب پذیری، مانند: کشاورزی، صنعت و مسکن را مقاوم سازی کنند، مسلما خسارت ها کمتر است

وی بیان کرد: وقوع حوادثی مانند سیل پیامی برای مسؤولان اجرایی دارد تابا آماده سازی امکانات، طرح ها و اقدامات پیشگیرانه را اجرا کنیم.

شاعری با بیان اینکه آمریکا از همان ابتدای سال ۹۷بدون هیچگونه بهانه ای به خاطر خاصیت استعماری از معاهده برجام خارج شد و قصدش منزوی کردن ایران و هوشمندانه کردن تحریم ها بود، گفت: آمریکا درصدد ایجاد نارضایتی در جامعه نظام اسلامی و فروپاشی بود و نمی دانست که ملت ایران علیرغم فشارها در برابر زیاده خواهی آمریکا ایستادگی می کند.

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت جمهوری اسلامی هم علیرغم متعهدنبودن دولت آمریکا،به تعهدات باقی ماند، افزود: ملت هم جنگ روانی آمریکا ناشی از خروج آمریکا را مدیریت کرد و دولت و مجلس پشت رهبری ایستادند و تسلیم آمریکا نشدند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم نبود بلکه جنگ روانی ، سوء مدیریت بخش های مختلف دولت، ناکارآمدی بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت، ناهماهنگی بخش های مخلف که مسوولیت مدیریت بازار و اقتصاد داخلی را داشتند دست به دست هم داده و سبب تلاطم در بازار اقتصادی ما را فراهم کرند، گفت: همه این عوامل سبب افزایش بی رویه قیمت ارز، سکه، ارزاق و کالای اساسی مردم بود.

شاعری با بیان اینکه در سال گذشته حدود ۱۴میلیارد دلار ارز یا قیمت ۴۲۰۰تومانی برای تامین کالای اساسی مردم اختصاص داده شد، افزود: اما وقتی کالاها وارد کشور شدند به خاطر عدم نظارت دولت با همان قیمت توزیع نشدند و با ارز نیمایی مبادله و در خرده فروشی ها توزیع شدند؛امسال هم همان عدد با همان قیمت مصوب و برای تامین کالای اساسی مردم مانند داروی انسانی، لوازم بهداشتی، خوراک دام،موادغذایی، لوازم درمانی و داروی دامی در نظر گرفته شد.

وی با اشاره به اینکه اگر دولت با نظارت خوب در ارزهای اختصاص داده شده، با همان قیمت ۴۲۰۰تومان به دست مردم می رساندهم اکنون رضایت مردم بیشتر بود، گفت:اما بیشتر افراد دریافت کننده ارز ۴۲۰۰تومانی به تعهدات خود عمل نکردند

و در کنار آن سوء مدیریت دولت در بخش اقتصادی علت اصلی تلاطم در بازار بود که شاید تحریم آمریکا و استکبار را تکمیل کرد.

شاعری با بیان اینکه کشور در این شرایط نیازمند مدیران قوی اقتصادی بود، افزود:

مجلس با مشاهده ناکارآمدی در بدنه دولت، ۴وزیر و رییس کل بانک مرکزی را تغییر داد که نگاه ما این بود که وزیر جهادکشاورزی هم تغییر کند اما نشد.

وی با تأکید بر انتخاب افراد کارآمد و دارای شرایط لازم برای دریافت یک مسؤولیت، گفت:مدیران ناکارآمد برای شرایط تحریم و بحران مناسب نیستند،اگر سوءمدیریت در بخش اقتصادی رفع شود ایستادگی دربرابر تحریم کارسختی نیست.

شاعری با اشاره به نام گذاری سال جاری با شعار«رونق تولید»، افزود: لازمه رسیدن به اهداف رونق تولیددر این است که تولید برای صادرات باشد و این امر در زمانی که کیفیت کالا بازارپسند باشد، به وجود می آید؛ در قدم بعدی باید واردات کالای مشابه تولید داخلی متوقف و کالای داخلی هم برندسازی شود.

وی با بیان اینکه حمایت های ملموس همراه با مشوق هایی در بخش صادرات باید در اختیار صادرکنندگان باشد، ادامه داد: با توجه به اینکه بسیاری از تولیدات داخلی که می خواهیم عرضه شود قابل رقابت با تولید خارجی نیستند بنابراین بایدتسهیلات کم بهره با بازپرداخت طولانی در اختیار تولیدکنندگان و صادرکنندگان قرار گیرد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه بخش بازرگانی دولت باید بیشتر برحمایت از تولیدداخل متمرکز شود نه واردات، افزود:با توجه به ظرفیت فراوان تولیدات داخلی، نیاز به حمایت دولت وجود دارد؛ به عنوان مثال در روغن کنجاله، سویا و ذرت که وابسته هستیم دولت می تواند بخشی از تولید گندم را کم و به دانه های روغنی یا تولید کلزا اختصاص دهد.

وی بیان کرد: در حال حاضر ورود روغن های تراریخته به کشور سلامت مردم را به خطر می اندازد.

شاعری با اشاره به اینکه سیل مازندران هزار و ۳۰۰میلیاردتومان خسارت وارد کرد که ۵۵۰میلیارد در بخش کشاورزی، ۸۷۰ میلیارد در بخش زیرساخت ها و مسکن و.. بود، اضافه کرد: امیدوارم هر چه سریع تر عملیات بازسازی مسکن و زیرساخت ها شروع شود، در این راستا لازم است که مصوبات دولت سریع تر ابلاغ شود.

وی مدیریت بحران در استان مازندران را مثبت ارزیابی کرد و گفت: استاندار مازندران پای کار بود.

او اجرای موفقیت آمیز طرح تنفس جنگل ، جلوگیری از قطع درختان، دیواره سازی رودخانه ها و وجود سدهایی مانند شهید رجایی و آبگیری به موقع سد گله ورد را از دلایل کاهش خسارات سیل و تلفات جانی عنوان کرد.

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر بیمه شدن منازل وصنوف، گفت: در سال گذشته بیمه محصولات کشاورزی هزار میلیارد تومان بود که امسال به ۱۵۰۰میلیاردتومان افزایش یافت؛با توجه به اینکه بیمه کشاورزی دولتی است، بهره وری و کارآمدی لازم را ندارد و خسارت ها را کم و دیر پرداخت می کند به همین دلیل مردم اعتقادی به آن ندارند.

این مقام مسئول ادامه داد: سالانه حدود ۱۰هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت زده می شود اما هزار میلیارد تومان پرداخت می شود.

شاعری با بیان اینکه رئیس جمهور هم برکارآمدی بیمه کشاورزی تأکید دارد و باید هر زودتر صندوق بیمه محصولات کشاورزی کارآمد شود، افزود:مجلس پیشنهاد داد تا صندوق بیمه محصولات کشاورزی دارای ردیف اعتبار مستقل با اعتبارکافی شود.

۴۶

مشاهده کامل مطلب