به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، «احمد ابوالغیط» دبیر کل اتحادیه عرب مدعی شد که دخالت های ترکیه و ایران باعث طولانی تر شدن بحران ها در جهان عرب شده است.

پایگاه خبری «النشره» در این باره گزارش داد که وی در سخنان خود در افتتاحیه نشست سران اتحادیه عرب در تونس ادعا کرد که دخالت های ایران و ترکیه در منطقه افزایش یافته و باعث طولانی تر شدن بحران ها در جهان عرب شده است.

ادعای ابوالغیط درحالی است که با شروع بحران در کشورهای عربی از سال ۲۰۱۱ اتحادیه عرب نه تنها تأثیر مثبت و فعالی بر حل این بحران ها نداشته بلکه کرسی سوریه خالی مانده و عضویت آن به تعلیق در آمده است.

وی اذعان کرد که منطقه عربی در وضعیت حساسی به سر می برد و یک عامل امنیت ملی آنها را از شرق به غرب تهدید می کند.

ابوالغیط تاکید کرد که تصمیم آمریکا درباره جولان مبنی بر به رسمیت شناختن آن برای رژیم صهیونیستی ناقض تمامی عرف های بین المللی است. وی همچنین هیمنه اسرائیل بر حقوق و منافع ملت فلسطین را رد کرد.

سی امین نشست اتحادیه عرب امروز (یکشنبه) در تونس آغاز شد. این نشست در حالی آغاز به کار می کند که حدود نیمی از رهبران کشورهای عربی در آن غایب هستند.

«عمر البشیر» رئیس جمهور سودان و «عبدالعزیز بوتفلیقه» رییس جمهور الجزایر، «سلطان بن قابوس» سلطان عمان، «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین، «محمد ششم» شاه مغرب و «خلیفه بن زاید» رئیس امارات از غایبان بزرگ سی امین اجلاس سران اتحادیه عرب در تونس می باشند.

منبع