فرهنگي,تخريب بناها,سيلاب,ميراث فرهنگي

همدان- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان با بیان اینکه تعدادی از بناهای تاریخی این استان در بارندگی های هفته گذشته آسیب دیده است، گفت: برای جلوگیری از خسارت بیشتر به این بناها در بارندگی های امروز تمهیداتی اندیشیده شده بود.

علی مالمیر شامگاه یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: برای جلوگیری از بروز آسیب های احتمالی به عمارت جنانی قراردادی با پیمانکار طرح منعقد و با انجام اقدامات انجام شده، این بناها آسیب ندیده است.

وی با بیان اینکه ورودی آرامگاه استر و مردخای، خانه عسگری و عمارت نوشادی نیز مرمت شد و با بارش های اخیر آسیبی به آنها وارد نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان ادامه داد: در اثر بارش های چند روز گذشته پنج بنای تاریخی این استان در شهرستان های نهاوند، فامنین و تویسرکان آسیب دید.

مالمیر افزود: قسمتی از طاق پل زرامین و بخش هایی از حمام حاج آقا تراب نهاوند، مسجد خشتی بازران در فامنین نیز تخریب شده که نیاز به مرمت فوری دارد.

وی برآورد خسارت بناها در شهرستان نهاوند را سه میلیارد ریال و شهرستان فامنین را ۸۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و ادامه داد: خانه اقتداری و پل فرسفج نیز در شهرستان تویسرکان بر اثر سیلاب‌ها و بارش‌ها آسیب دیده‌اند که هر ۲ از جمله آثار ثبت شده در فهرست ملی هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان خاطرنشان کرد: برای مرمت آثار تخریب شده در شهرستان تویسرکان چهار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است که باید به سرعت و به صورت جدی مرمت شوند.

گفتنی است در استان همدان بیش از یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی و طبیعی وجود دارد که ۸۰۰ اثر جزو آثار ملی هستند.

شبک**۷۵۲۳/۲۰۸۷**۱۷۰۸

منبع