به گزارش جام نیوز به نقل از آناتولی، صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت طی سخنانی در اجلاس سران اتحادیه عرب در تونس اظهار داشت: ما خواستار روابط با ایران بر اساس احترام حاکمیت کشورها هستیم.
وی در ادامه همچنین تصریح کرد: «کویت می‌خواهد با ایران روابط دوستانه و همکاری بر اساس قوانین بین المللی و حسن همجواری داشته باشد.

به رسمین شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان اشغالی توسط ایالات متحده آمریکا غیر قابل قبول است».

سخنان امیر کویت در مورد ایران، توسط الجزیره به صورت زنده پخش شد.
گفتنی است سی‌امین اجلاس سران اتحادیه عرب با حضور رهبران ۱۳ کشور عضو، از جمله تمیم بن حمد ال ثانی امیر قطر و سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی در تونس آغاز شد.

اما اندک زمانی پس از آنکه دبیر کل اتحادیه عرب سخنانی بر علیه ایران و ترکیه گفت، امیر قطر این اجلاس را ترک گفت.

خبرگزاری رویترز در این مورد گزارش داد؛ شیخ تمیم بن‌حمد ‌بن‌خلیفه ‌آل‌ثانی امیر قطر بدون سخنرانی نشست سران اتحادیه عرب را ترک کرد. او دلیلش برای ترک این نشست که از صبح یکشنبه ۳۱ مارس/ ۱۱ فروردین در تونس آغاز شده بود را اعلام نکرد.

گفتنی است، سخنان امیر کویت و ترک این اجلاسیه توسط امیر قطر نشان داد که بین اعضای این اتحادیه اختلافات زیادی در مورد ایران وجود دارد. پیش‌تر نیز آمریکا و عربستان از قصد خود برای ایجاد ناتوی عربی برای مقابله با قدرت گرفتن روز افزون ایران خبر داده بودند. طرحی که بعدها معلوم شد به دلیل اختلافات میان کشورهای عربی در مورد ایران با شکست مواجه شده است.

منبع